High Scope - Aktif Öğrenci

Özel İstanbul Koleji’nde uygulanan High Scope eğitim modeli, Amerika Birleşik Devletleri’nde geliştirilmiş bir model olup, UNICEF tarafından “ en iyi eğitim sistemi” ödülünü almıştır. Bu eğitim modeli içerisinde öğrenciler erken yaşta planlama, karar verme ve sorumluluk taşıma yeteneklerini geliştirirler.
 
Öğrencilerin aktif olarak rol aldıkları anasınıfı eğitimimizde, çocuklarda, gelişimsel olarak tutarlı bir eğitim sağlanmaktadır. High/Scope çerçevesinde uygulanan eğitim programında, her ders için çocuğa kazandırılması hedeflenen becerilerle ilgili zengin deneyim fırsatları sunulur.

Bu yaklaşımla çocuklar, bilgiye, anlamlı eğitim deneyimleri yoluyla ulaşan etkin öğrencilerdir. Öğretmenler de , çocukları bilgiye ve olgunlaşmaya doğru götürecek yolu, yine çocukların keşfettiği ve izlediği eğitim ve öğretim sürecinde, onlara eşlik eden, destek veren rehber kişiler olarak yer alırlar.
 
Özel İstanbul Koleji’ndeki bir anasınıfı öğrencisi, kendi seçtiği, kendi ilgi gördüğü etkinlikten başlayarak ve bütün duyularını kullanarak, hazır olduğu zaman yaşayarak öğrenir. Öğrenci planlarını kendi yapar ve uygular; yani oynar ve daha sonra da hatırlar. Bu da zaman denetimi için ona fırsat sunar.

Etkin öğrenmenin olmazsa olmazı olan temel deneyimler, aslında çocuklar tarafından sürekli olarak yapılır, anasınıfında gerçekleştirilense, öğrencinin bu yaptığı işin farkında olmasını sağlamaktadır.

Back to top